Magnetic separato

درام سپراتورهای مغناطیسی

درام سپراتور مغناطیسی دستگاهی است که با استفاده از خواص مغناطیسی برای جداسازی کانی‌های هدف از سایر عناصر موجود در مواد معدنی به کار برده می‌شود. مانند جدایش‌های مگنتیت از کوارتز، ولفرامیت و مگنتیت از کاسیتریت.

کاربرد درام سپراتورهای مغناطیسی در صنایع مختلفhttp://www.goldmagnet.ir

صنایع فرآوری فولاد

تولید کنسانتره آهن از طریق جدایش مگنتیت و هماتیت از بقیه عناصر

• صنایع فرآوری آلومینیوم

حذف آهن از خاک بوکسیت در فرآیند تولید آلومینا

• صنایع فرآوری تیتانیوم

جداسازی آهن در مواردی که عنصر هدف تیتانیوم باشد

صنایع خاک نسوز

حذف آهن ( تا زیر 7 درصد) از مواد اولیه جهت تولید مواد نسوز که حاوی مقادیر قابل توجهی از آهن هستند

• صنایع بازیافت پسماند

جدایش زباله های فلزی از زباله¬های شهری جهت بازیافت عناصر با ارزش

• صنایع فرآوری ذغال سنگ

حذف مواد آهنی از فرآیند تغلیظ ذغال سنگ

درام ها به دسته های مختلف تقسیم می شوند

این دستگاه بسته به نوع فرآیند جدایش در شدت میدان‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شود که کاربرد وسیعی در صنایع مختلف بویژه در صنایع معدنی دارد.‌ شرکت گلد مگنت توانایی تولید درام سپراتورهای 500-9000 گاوس در انواع خشک و تر را دارد.

درام سپراتورها در فرآیند

دارای خاصیت مغناطیس شدت بالایی هستند و در صورت خارج شدن از میدان، مقداری از خاصیت مغناطیسی در آن باقی می‌ماند.

درام سپراتورها با ﺷﺪت میدان ﭘﺎﻳﻴﻦ (Low Intensity)

جداکننده‌هایی که در آنها شدت میدان مغناطیسی کمتر از 600 گوس باشد. از این نوع برای جدا کردن مواد فرومغناطیس مانند مگنتیت استفاده می‌شود.

درام سپراتورها با شدت میدان متوسط(Medium Intensity)

جداکننده‌هایی که شدت میدان مغناطیسی از 500 تا 2000گوس داشته باشند و از آن برای جدایش مواد با تاثیرپذیری مغناطیسی متوسط استفاده می‌شود.

درام سپراتورها با ﺷﺪت میدان ﺑﺎﻻ(High Intensity)

جداکننده‌هایی که شدت میدان آنها بیشتر از 2000 گوس باشد. از این نوع سپراتورها برای جداسازی مواد پارامغناطیس مانند منگنز و هماتیت استفاده می‌شود.

انواع درام های مغناطیسی

درام مغناطیسی خشک

درام سپراتورهای شدت پایین نوع ﺧﺸﻚ، ﺑﺮاي جدایش ذرات درﺷﺖ با خاصیت مغناطیسی قوی (فرومغناطیس) به کار می‌رود.


درام سپراتورها در فرآیند تر

رام سپراتورها شدت میدان پایین نوع تر، ﺑﺮاي جدایش ذرات دانه‌ریز با خاصیت مغناطیسی قوی (فرومغناطیس) و تمیز کردن واسطه‌های سنگین مغناطیسی به کار می‌رود. در این جداکننده‌ نیروی غیرمغناطیسی معمولا جریان آب می‌باشد.
درام سپراتورها شدت متوسط نوع تر برای ذرات دانه‌ریز با خاصیت مغناطیسی متوسط به کار می‌رود.
درام سپراتورها شدت بالا نوع تر، برای آرایش کانه‌های اکسیده آهن (عمدتا شامل هماتیت) است که می‌تواند جایگزین فرآیند فلوتاسیون شود. یکی از کاربردهای وسیع این روش، کاهش گوگرد (به صورت پیریت) در ذغال سنگ می‌باشد.

شدت حدب مغناطیسی

طراحی چیدمان آهنربا یکی از مهمترین موارد در درام سپراتور‌های مغناطیسی است. شرکت گلد مگنت اساساً دو مجموعه مختلف با ظرفیت بالا و گرادیان زیاد را فراهم می‌کند.

تغییرات اصلی بین این دو طراحی‌، قطب آهنربا‌، فاصله قطب‌، تعداد قطب و نوع بلوک آهنربا است. مونتاژ با ظرفیت بالا دارای درجه شار مغناطیسی بالاتری است

اما به دلیل گرادیان و ارتفاع میدان کمتری که دارد ، نیروی آن نزدیک به پوسته در واقع از جذابیت مغناطیسی کمتری در مقایسه با نوع گرادیان زیاد برخوردار است.
نسخه گرادیان زیاد از این رو توانایی بازیابی مواد مغناطیسی ریز یا کمتر را دارد‌، اما از آنجا که نیروی مغناطیسی آن با فاصله بیشتر از آهن‌ربا سریعتر افت می‌کند‌، ظرفیت آن کاهش می‌یابد. زاویه آهنربا چینی سیستم مغناطیسی LIMS، 110 درجه است و دارای درجه بندی 500 تا 1200 گاوس بر روی سطح پوسته است در حالی که سیستم مغناطیسی MIMS دارای زاویه آهنربا چینی 110 تا 120 درجه با درجه بندی 1500 تا 5000 گاوس است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *